Sveriges kompletta OS-trupp

Publicerad:

Nu är den kompletta svenska truppen till OS uttagen och Slalomåkaren Kristoffer Jakobsen samt snowboardåkaren Måns Hedber blev de två sista namnen att ansluta till truppen när den presenterades i slutet utav förra veckan. Truppen består utav 110 namn, vilket är den största som Sverige har skickat till ett olympiskt spel.

Truppen har atleter som kommer att tävla för Sverige i 11 utav de 15 OS-sporterna.Under fliken Vinter OS här på vår sida kan du hitta mer information om några utav de största OS-sporterna samt se samtliga tv-tider för dessa tävlingar.

Alpint: Frida Hansdotter, Anna Swenn-Larsson, Emelie Wikström, Estelle Alphand, Sara Hector, Lisa Hörnblad, André Myhrer, Mattias Hargin, Matts Olsson, Kristoffer Jakobsen.

Curling: Anna Hasselborg, Agnes Knochenhauer, Sara McManus, Sofia Mabergs och reserven Jennie Wåhlin samt Niklas Edin, Oskar Eriksson, Rasmus Wranå, Christoffer Sundgren och reserven Henrik Leek.

Freeskiing: Jennie-Lee Burmansson, Emma Dahlström, Henrik Harlaut, Jesper Tjäder, Oscar Wester, Oliwer Magnusson.

Ishockey: Damer: Sara Grahn, Sarah Berglind, Minatsu Murase, Emilia Ramboldt, Annie Svedin, Johanna Olofsson, Johanna Fällman, Maja Nylén Persson, Elin Lundberg, Emmy Alasalmi, Anna Borgqvist, Erica Udén Johansson, Pernilla Winberg, Emma Nordin, Rebecca Stenberg, Erika Grahm, Olivia Carlsson, Hanna Olsson, Maria Lindh, Lisa Johansson, Sara Hjalmarsson, Sabina Küller och Fanny Rask.
Herrar: Jonas Enroth, Viktor Fasth, Magnus Hellberg, Staffan Kronwall, Mikael Wikstrand, Patrik Hersley, Johan Fransson, Simon Bertilsson, Rasmus Dahlin, Erik Gustafsson, Jonas Ahnelöv, Joakim Lindström, Fredrik Pettersson, Pär Lindholm, Dennis Everberg, Patrik Zackrisson, Joel Lundqvist, Alexander Bergström, Viktor Stålberg, Dick Axelsson, John Norman, Oscar Möller, Carl Klingberg, Anton Lander, Linus Omark.

Konståkning: Anita Östlund.

Längdskidor: Charlotte Kalla, Stina Nilsson, Hanna Falk, Ida Ingemarsdotter, Ebba Andersson, Anna Haag, Anna Dyvik, Marcus Hellner, Calle Halfvarsson, Teodor Petersson, Daniel Richardsson, Jens Burman, Oskar Svensson, Viktor Thorn.

Puckelpist: Walter Wallberg, Ludvig Fjällström, Felix Elofsson.

Skicross: Sandra Näslund, Lisa Andersson, Victor Öhling Norberg, Erik Mobärg, Viktor Andersson.

Skidskytte: Mona Brorsson, Hanna Öberg, Anna Magnusson, Linn Persson, Elisabeth Högberg, Fredrik Lindström, Sebastian Samuelsson, Jesper Nelin, Martin Ponsilouma, Peppe Femling.

Skridsko: Nils van der Poel.

Snowboard: Niklas Mattsson, Måns Hedberg.

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *