Resultat Världscupen Skidskytte

Här kommer vi att presentera resultaten ifrån samtliga tävlingar som ingår i världscupen i skidskytte under säsongen 2017/2018. Den första tävlingen går av stapeln i Östersund den 26 november och det hela avslutas i Ryska Tyumen den 25 mars.

Sön 25/3 2018, Masstart Herrar i Tyumen, Ryssland
1. Maxim Tsvetkov, Ryssland
2. Erlend Bjoentegaard, Norge
3. Johanned Thingnes Boe, Norge

Svenska placeringar:
13. Fredrik Lindström
23. Jesper Nelin

Sön 25/3 2018, Masstart Damer i Tyumen, Ryssland
1. Darya Domracheva, Vitryssland
2. Paulina Fialkova, Slovakien
3. Anais Chevalier, Frankrike

Inga svenskar deltog i tävlingen

Lör 24/3 2018, Jaktstart Herrar i Tyumen, Ryssland
1. Martin Fourcade, Frankrike
2. Johannes Thingnes Boe, Norge
3. Lukas Hofer, Italien

Svenska placeringar:
4. Fredrik Lindström
19. Jesper Nelin
51. Martin Ponsiluoma

Lör 24/3 2018, Jaktstart Damer i Tyumen, Ryssland
1. Kaisa Makarainen, Finland
2. Anais Bescond, Frankrike
3. Laura Dahlmeier, Tyskland

Svenska placeringar:
22. Hanna Öberg
34. Emma Nilsson
37. Linn Persson
52. Mona Brorsson
54. Anna Magnusson

Fre 23/3 2018, Sprint Damer i Tyumen, Ryssland
1. Darya Domracheva, Vitryssland
2. Kaisa Makarainen, Finland
3. Tiril Eckhoff, Norge

Svenska placeringar:
31. Emma Nilsson
37. Linn Persson
49. Hanna Öberg
56. Anna Magnusson
58. Mona Brorsson

Tors 22/3 2018, Sprint Herrar i Tyumen, Ryssland
1. Martin Fourcade, Frankrike
2. Simon Desthieux, Frankrike
3. Fredrik Lindström, Sverige

Svenska placeringar:
3. Fredrik Lindström
32. Jesper Nelin
53. Martin Ponsiluoma
75. Peppe Femling

Sön 18/3 2018, Stafett Herrar i Oslo, Norge
1. Norge
2. Österrike
3. Ryssland
Sveriges placering: 4

Sön 18/3 2018, Jaktstart Damer i Oslo, Norge
1. Darya Domracheva, Vitryssland
2. Anastasiya Kuzmina, Slovakien
3. Susan Dunklee, USA

Svenska placeringar:
13. Mona Brorsson
27. Hanna Öberg
37. Elisabeth Högberg
41. Emma Nilsson
44. Linn Persson

Lör 17/3 2018, Jaktstart Herrar i Oslo, Norge
1. Martin Fourcade, Frankrike
2. Lukas Hofer, Italien
3. Johannes Thingnes Boe, Norge

Svenska placeringar:
13. Sebastian Samuelsson
20. Fredrik Lindström
45. Jesper Nelin
46. Peppe Femling

Lör 17/3 2018, Stafett Damer i Oslo, Norge
1. Frankrike
2. Tyskland
3. Italien
Sveriges placering: 6

Tors 15/3 2018, Sprint Herrar i Oslo, Norge
1. Henrik L’abee-Lund, Norge
2. Johannes Thingnes Boe, Norge
3. Martin Fourcade, Frankrike

Svenska placeringar:
11. Fredrik Lindström
27. Jesper Nelin
35. Sebastian Samuelsson
55. Peppe Femling

Tors 15/3 2018, Sprint Damer i Oslo, Norge
1. Anastasiya Kuzmina, Slovakien
2. Darya Domracheva, Vitryssland
3. Yuliia Dzhima, Ukraina

Svenska placeringar:
13. Hanna Öberg
14. Mona Brorsson
16. Elisabeth Högberg
27. Emma Nilsson
45. Linn Persson

Sön 11/3 2018, Masstart Herrar i Kontiolahti, Finland
1. Julian Eberhard, Österrike
2. Martin Fourcade, Frankrike
3. Anton Shipulin, Ryssland

Svenska placeringar:
15. Fredrik Lindström

Sön 11/3 2018, Masstart Damer i Kontiolahti, Finland
1. Vanessa Hinz, Tyskland
2. Lisa Vittozzi, Italien
3. Anais Chevalier, Frankrike

Svenska placeringar:
5. Hanna Öberg

Lör 10/3 2018, Mixad Stafett i Kontiolahti, Finland
1. Frankrike
2. Österrike
3. Norge
Sveriges placering: 10

Lör 10/3 2018, Dubbel Mixad Stafett i Kontiolahti, Finland
1. Italien
2. Ukraina
3. Norge
Sveriges placering: 6

Fre 9/3 2018, Sprint Damer i Kontiolahti, Finland
1. Darya Domracheva, Vitryssland
2. Franziska Hildebrand, Tyskland
3. Lisa Vittozzi, Italien

Svenska placeringar:
15. Hanna Öberg
55. Mona Brorsson
69. Linn Persson
73. Elisabeth Högberg
80. Emma Nilsson

Tors 8/3 2018, Sprint Herrar i Kontiolahti, Finland
1. Anton Shipulin, Ryssland
2. Andrejs Rastorgujevs, Lettland
3. Quentin Fillon Maillet, Frankrike

Svenska placeringar:
21. Sebastian Samuelsson
22. Jesper Nelin
37. Martin Ponsiluoma
62. Fredrik Lindström

Sön 21/1 2018, Masstart Herrar i Antholz, Italien
1. Martin Fourcade, Frankrike
2. Tarjei Boe, Norge
3. Erlend Bjoentegaard, Norge

Inga svenskar deltog i tävlingen

Sön 21/1 2018, Masstart Damer i Antholz, Italien
1. Darya Domracheva, Vitryssland
2. Anastasiya Kuzmina, Slovakien
3. Kaisa Makarainen, Finland

Inga svenskar deltog i tävlingen

Lör 20/1 2018, Jaktstart Herrar i Antholz, Italien
1. Johannes Thingnes Boe, Norge
2. Martin Fourcade, Frankrike
3. Anton Shipulin, Ryssland

Inga svenskar deltog i tävlingen

Lör 20/1 2018, Jaktstart Damer i Antholz, Italien
1. Laura Dahlmeier, Tyskland
2. Dorothea Wierer, Italien
3. Darya Domracheva, Vitryssland

Svenska placeringar:
35. Emma Nilsson
48. Olga Alifiravets
55. Ingela Andersson

Fre 19/1 2018, Sprint Herrar i Antholz, Italien
1. Johannes Thingnes Boe, Norge
2. Martin Fourcade, Frankrike
3. Arnd Peiffer, Tyskland

Svenska placeringar:
74. Torstein Stenersen
91. Somin Hallströn
93. Tiio Söederhielm
99. Tobias Arwidson

Tors 18/1 2018, Sprint Damer i Antholz, Italien
1. Tiril Eckhoff, Norge
2. Laura Dahlmeier, Tyskland
3. Veronika Vitkova, Tjeckien

Svenska placeringar:
50. Ingela Andersson
52. Emma Nilsson
60. Olga Alifiravets
63. Felicia Lindqvist
66. Johanna Skottheim

Sön 14/1 2018, Masstart Herrar i Ruhpolding, Tyskland
1. Johannes Thingnes Boe, Norge
2. Martin Fourcade, Frankrike
3. Antonin Guigonnat, Frankrike

Svenska placeringar:
19. Fredrik Lindström

Sön 14/1 2018, Masstart Damer i Ruhpolding, Tyskland
1. Kaisa Makarainen, Finland
2. Laura Dahlmeier, Tyskland
3. Veronika Vitkova, Tjeckien

Inga svenskar deltog i tävlingen

Lör 13/1 2018, Stafett Damer i Ruhpolding, Tyskland
1. Tyskland
2. Italien
3. Sverige

Fre 12/1 2018, Stafett Herrar i Ruhpolding, Tyskland
1. Norge
2. Frankriek
3. Ryssland
Sveriges placering: 6

Tors 11/1 2018, Distans Damer i Ruhpolding, Tyskland
1. Dorothea Wierer, Italien
2. Kaisa Makarainen, Finland
3. Rosanna Crawford, Kanada

Svenska placeringar:
24. Linn Persson
29. Mona Brorsson
36. Emma Nilsson
63. Anna Magnusson
64. Elisabeth Högberg

Ons 10/1 2018, Distans Herrar i Ruhpolding, Tyskland
1. Martin Rourcade, Frankrike
2. Ondrej Moravec, Tjeckien
3. Johannes Thingnes Boe, Norge

Svenska placeringar:
38. Fredrik Lindström
39. Sebastian Samuelsson
65. Peppe Femling
88. Torstein Stenersen

Sön 7/1 2018, Stafett Herrar i Oberhof, Tyskland
1. Sverige
2. Italien
3. Norge

Sön 7/1 2018, Stafett Damer i Oberhof, Tyskland
1. Frankrike
2. Tyskland
3. Sverige

Lör 6/1 2018, Jaktstart Herrar i Oberhof, Tyskland
1. Martin Fourcade, Frankrike
2.  Johannes Thingner Boe, Norge
3. Tarjei Boe, Norge

Svenska placeringar:
15. Fredrik Lindström
23. Sebastian Samuelsson

Lör 6/1 2018, Jaktstart Damer i Oberhof, Tyskland
1. Anastasiya Kuzmina, Slovakien
2. Dorothea Wierer, Italien
3. Vita Semerenko, Ukraina

Svenska placeringar:
27. Mona Brorsson
30. Linn Persson
44. Elisabeth Högberg
46. Anna Magnusson
54. Emma Nilsson

Fre 5/1 2018, Sprint Herrar i Oberhof, Tyskland
1. Martin Fourcade, Frankrike
2. Emil Hegle Svendsen, Norge
3. Johannes Thingnes Boe, Norge

Svenska placeringar:
24. Fredrik Lindström
37. Sebastian Samuelsson
70. Jesper Nelin
76. Peppe Femling

Tors 4/1 2018, Sprint Damer i Oberhof, Tyskland
1. Anastasiya Kuzmina, Slovakien
2. Kaisa Makarainen, Finland
3. Veronika Vitkova, Tjeckien

Svenska placeringar:
8. Linn Persson
18. Mona Brorsson
31. Elisabeth Högberg
54. Anna Magnusson
60. Emma Nilsson

Sön 17/12 2017, Masstart Herrar i Annecy, Frankrike
1. Martin Fourcade, Frankrike
2.  Johannes Thingner Boe, Norge
3. Erik Lesser, Tyskland

Svenska placeringar:
14. Fredrik Lindström

Sön 17/12 2017, Masstart Damer i Annecy, Frankrike
1. Justine Braisaz, Frankrike
2. Iryna Kryuko, Vitryssland
3. Laura Dahlmeier, Tyskland

Inga svenskar deltog i tävlingen

Lör 16/12 2017, Jaktstart Herrar i Annecy, Frankrike
1. Johannes Thingner Boe, Norge
2. Martin Fourcade, Frankrike
3. Anton Shipulin, Ryssland

Svenska placeringar:
36. Sebastian Samuelsson
47. Fredrik Lindström

Lör 16/12 2017, Jaktstart Damer i Annecy, Frankrike
1. Laura Dahlmeier, Tyskland
2. Anastasiya Kuzmina, Slovakien
3. Lisa Vittozzi, Italien

Svenska placeringar:
26. Mona Brorsson
37. Hanna Öberg
47. Emma Nilsson
50. Anna Magnusson

Fre 15/12 2017, Sprint Herrar i Annecy, Frankrike
1. Johannes Thingner Boe, Norge
2. Martin Fourcade, Frankrike
3. Antonin Guigonnat, Frankrike

Svenska placeringar:
23. Sebastian Samuelsson
58. Fredrik Lindström
63. Jesper Nelin
99. Peppe Femling

Tors 14/12 2017, Sprint Damer i Annecy, Frankrike
1. Anastasiya Kuzmina, Slovakien
2. Laura Dahlmeier, Tyskland
3. Vita Semerenko, Ukraina

Svenska placeringar:
21. Hanna Öberg
37. Mona Brorsson
47. Emma Nilsson
58. Anna Magnusson
67. Linn Persson

Sön 10/12 2017, Stafett Herrar i Hochfilzen, Österrike
1. Norge
2. Tyskland
3. Frankrike
Sveriges placering: 4

Sön 10/12 2017, Stafett Damerr i Hochfilzen, Österrike
1. Tyskland
2. Ukraina
3. Frankrike
Sveriges placering: 8

Lör 9/12 2017, Jaktstart Herrar i Hochfilzen, Österrike
1. Johannes Thingner Boe, Norge
2. Jakov Fak, Slovenien
3. Martin Fourcade, Frankrike

Svenska placeringar:
16. Fredrik Lindström
21. Jesper Nelin

Lör 9/12 2017, Jaktstart Damer i Hochfilzen, Österrike
1. Anastasiya Kuzmina, Slovakien
2. Kaisa Makarainen, Finland
3. Darya Domracheva, Vitryssland

Svenska placeringar:
45. Linn Persson
48. Anna Magnusson

Fre 8/12 2017, Sprint Herrar i Hochfilzen, Österrike
1. Johannes Thingner Boe, Norge
2. Martin Fourcade, Frankrike
3. Jakov Fak, Slovenien

Svenska placeringar:
32. Jesper Nelin
44. Fredrik Lindström
77. Sebastian Samuelsson
102. Torstein Stenersen

Fre 8/12 2017, Sprint Damer i Hochfilzen, Österrike
1. Darya Domracheva, Vitryssland
2. Anastasiya Kuzmina, Slovakien
3. Dorothea Wierer, Italien

Svenska placeringar:
46. Anna Magnusson
54. Linn Persson
81. Mona Brorsson
93. Emma Nilsson

Sön 3/12 2017, Jaktstart Herrar i Östersund, Sverige
1. Martin Fourcade, Frankrike
2. Jakov Fak, Slovenien
3.Quentin Fillon Maillet, Frankrike

Svenska placeringar:
5. Fredrik Lindström
30. Sebastian Samuelsson
36. Jesper Nelin

Sön 3/12 2017, Jaktstart Damer i Östersund, Sverige
1. Denise Herrmann, Tyskland
2. Justine Braisaz, Frankrike
3. Marte Olsbu, Norge

Svenska placeringar:
37. Anna Magnusson
39. Emma Nilsson
40. Mona Brorsson
42. Linn Persson
44. Elisabeth Högberg

Lör 2/12 2017, Sprint Herrar i Östersund, Sverige
1. Tareji Boe, Norge
2. Martin Fourcade, Frankrike
3. Erik Lesser, Tyskland

Svenska placeringar:
7. Fredrik Lindström
20. Jesper Nelin
36. Sebastian Samuelsson
99. Martin Ponsiluoma

Fre 1/12 2017, Sprint Damer i Östersund, Sverige
1. Denise Herrmann, Tyskland
2. Justine Braisaz, Frankrike
3. Yuliia Dzhima, Ukraina

Svenska placeringar:
25. Emma Nilsson
30. Elisabeth Högberg
40. Linn Persson
42. Mona Brorsson
44. Anna Magnusson

Tors 30/11 2017, Distans Herrar i Östersund, Sverige
1. Johannes Thingnes Boe, Norge
2. Quentin Fillon Maillet, Frankrike
3. Martin Fourcade, Frankrike

Svenska placeringar:
25. Fredrik Lindström
36. Torstein Sternersen
44. Jesper Nelin
61. Peppe Femling

Ons 29/11 2017, Distans Damer i Östersund, Sverige
1. Nadezhda Skardino, Vitryssland
2. Synnoeve Solemdal, Norge
3. Yuliia Dzhima, Ukraina

Svenska placeingar:
6. Mona Brorsson
15. Linn Perssin
25. Hanna Öberg
43. Emma Nilsson
54. Anna Magnusson

Sön 26/11 2017, Singel Mix Stafett i Östersund, Sverige
1. Österrike
2. Tyskland
3. Kazakstan
Sveriges placering: 5

Sön 26/11 2017, Mix Stafett i Östersund, Sverige
1. Norge
2. Italien
3. Tyskland
Sveriges placering: 5

Tyvärr får du hålla dina tankar för dig själv denna gången. Kommentarfältet är nämligen stängd.